ریموت سنسینگ در بررسی و اکتشاف معادن

ریموت سنسینگ

پردازش تصاویر ماهواره ای

یکی از روش‌های مورد استفاده در بررسی و اکتشاف معادن، سنجش از راه دور یا ریموت سنسینگ است که کمک زیادی به مهندسان می‌کند. به طور کلی بیش از 4000 نوع ماده معدنی در طبیعت کشف شده است که هر کدام از این مواد معدنی، یک ترکیب شیمیایی خاص داشته و تابش خورشیدی متفاوتی دارند که به آن امضای طیفی می‌گویند. با بررسی طول موج و تغییرات آن برای یک ماده، معدن را شناسایی و کشف می‌کنند. در این مقاله به بررسی کاربرد ریموت سنسینگ و اهمیت آن در صنعت معدن خواهیم پرداخت.

اهمیت سنجش از راه دور

علم سنجش از راه دور جمع‌آوری داده‌ها از مناطق خطرناک یا غیرقابل دسترس را ممکن می‌سازد. با کمک این روش می‌توان داده‌های مورد نیاز را با هزینه و خطر کمتر بدست آورد. کشف معادن، ارائه پوشش سریع از مناطق بسیار بزرگ، پیش بینی آب و هوا و گزارش‌های مربوط به بلایای طبیعی یا تغییرات آب و هوایی از جمله کاربردهایی که اهمیت سنجش از راه دور را نشان می‌دهد. سنجش از دور نیز یک روش بدون مانع است که به مهندسین اجازه می‌دهد تا داده‌ها را جمع آوری کرده و پردازش کنند؛ در نتیجه خسارت یا مزاحمتی در ناحیه مورد نظر ایجاد نخواهد کرد.

کاربرد سنجش از راه دور چیست؟

سنجش از راه دور به فرآیند شناسایی و پایش خصوصیات فیزیکی یک منطقه با اندازه گیری تابش منعکس شده و ساطع شده آن از فاصله دورتر (معمولاً توسط ماهواره یا هواپیما) گفته می‌شود. دوربین‌های ویژه تصاویر سنجش از راه دور را جمع‌آوری کرده تا به محققان کمک کنند اطلاعات تکمیلی راجع به یک منطقه را بدست آورند. به طور مثال:

  • دوربین‌های ماهواره‌ای از مناطق وسیع سطح زمین عکس گرفته و به ما این امکان را می‌دهند تا سطح وسیع‌تری را ببینیم.
  • از سیستم‌های سنجش از راه دور می‌توان در کشتی‌ها برای ایجاد تصاویری از کف اقیانوس استفاده کرد بدون آنکه نیازی باشد شخصی به صورت فیزیکی به آنجا مراجعه کند.
  • از دوربین‌های ماهواره‌ای می‌توان برای تهیه تصاویری از تغییرات دما در سطح اقیانوس‌ها استفاده کرد.

برخی از کاربردهای خاص تصاویر سنجش از دور عبارتند از:

  • با این روش آتش‌سوزی‌های جنگلی بزرگ را می‌توان مشاهده کرد و علاوه بر آن به محیط بانان اجازه می‌دهد تا منطقه بسیار بزرگ‌تری را نسبت به دید زمینی مشاهده کنند.
  • برای کمک به پیش بینی آب و هوا یا مشاهده فوران آتشفشان‌ها از این روش استفاده می‌کنند.
  • بررسی رشد یک شهر و تغییرات در زمین‌های کشاورزی یا جنگل‌ها طی چندین دهه را می‌توان با کمک سنجش از دور مشخص کرد.

ریموت سنسینگ یا پردازش تصاویر ماهواره ای در بررسی معادن

تصاویر سنجش از دور را می‌توان در تمام مراحل شناخت معدن، اکتشاف، استخراج مواد معدنی و همچنین احیای معدن استفاده کرد. اگرچه نقشه برداری زمینی همچنان در عملیات حفاری معدن استفاده می‌شود اما دسترسی به تصاویر ماهواره‌ای منجر به بدست آوردن اطلاعات دقیق و کامل‌تر شده است. در طول مرحله استخراج مواد معدنی، از تصاویر متوالی می‌توان برای تشخیص حرکات ظریف زمین استفاده کرد که برای حفاظت از زیرساخت‌ها و همچنین افرادی که در این عملیات معدن کار می‌کنند، اهمیت زیادی دارد. علاوه بر این با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای متوالی، اثرات زیست محیطی را می‌توان بررسی کرده و اقدامات اصلاحی را اجرا کرد.

در مرحله اکتشاف (هنگامی که یک منطقه معدنی دارای ذخایر بالقوه شناسایی شد)، می‌توان از تصاویر با وضوح بالاتر برای ارزیابی زیرساخت‌های موجود در مکان، شناسایی مکان‌های احتمالی مناسب برای حفاری و محل قرار گیری دقیق معدن استفاده کرد. این اطلاعات مشخص می‌کند که از چه روش‌هایی باید برای استخراج معدن استفاده کرد؛ علاوه بر آن می‌توان تخمین زد که آیا استخراج از آن معدن سود آور خواهد بود یا صرفه اقتصادی ندارد. در نهایت در مرحله تعطیلی یا احیای معدن (بازسازی زمین برای به حداقل رساندن اثرات طولانی مدت زیست محیطی) با وسیله سنجش از راه دور می‌توان بر پوشش گیاهی نظارت داشته و هم چنین حرکت زمین را مشخص کرد.

برای مطالعه مقالات بیشتر اینجا کلیک کیند

ریموت سنسینگ در بررسی و اکتشاف معادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top